Kurallar

Efendi Lig Yönetimi El Kitabı

AMAÇ VE KAPSAM


      Az iş, çok laf


GENEL YAPI

 

     Organizasyon Ayazma CK, AC Nevizade ve Neurosport FC takımları önderliğinde oluşmuştur. Kurallar, organizasyon ve saha ücreti ile ilgili değişiklikleri Beylerbeyi SK ile birlikte yapmak haklarını diğer takımlara önceden bildirmek kaydıyla ellerinde saklı tutarlar.


    Organizasyonumuz kesinlikle amatör veya profesyonel liglerde top oynayanlara göre bir organizasyon değildir. Bu yüzden takımlarda amatör liglerde oynayan oyuncu bulundurulması yasaktır. (Kimlik numarasıyla takip sistemi ile amatör liglerde oynayan oyuncu bulunması halinde oyuncu ligden ihraç edilir ve ilgili takıma cezai işlem uygulanır.) Ancak kapımız FM’de takımını 12 sezon lig şampiyonu yapanlara, Rooney’i Everton’dan tansfer edebilme şerefine nail olanlara, Taribo West’i her sezon “free transfer” olarak kadrosuna katanlara, Commodore 64’te International Soccer oynarken çaprazdan gol ata ata dünya şampiyonu olmaktan baymayanlara ve FIFA veya PES’te “be a pro/become a legend” menüsü altında Napoli’ye oradan Real Madrid’e transfer olan arkadaşlarımıza ardına kadar açıktır. (save & load yapa yapa bir yere gelenler de dahil :) )

      Organizasyon ile ilgili güncel bilgilere ulaşabilmek adına;
 • http://www.efendilig.com/
 • https://www.youtube.com/c/EfendiLig
 • http://www.mackolik.com/Cups/Efendilig
 • http://twitter.com/efendilig
 • http://www.facebook.com/EfendilerinLigi
 • http://instagram.com/efendilig
adresleri sizlere yardımcı olacaktır.


TAKIMLAR


      Lig organizasyonunun belirttiği tarihler aralığında her takım en az 25, en fazla 35 kişilik kadrosunu, logosunu, kaptanlarını ve mevcut formalarını bildirmek durumundadır.
      Takımlar lige katılım ücretlerini sezon başlamadan lig yönetimine vermelidir.
     
     Olası bir Cemal Nalga skandalına yer vermemek adına takımlar maçlarda kendilerini diğer takımlardan ayırt edecek kendileri için tasarlanmış tek tip forma giymek mecburiyetindedir. Cezalı oyuncular haricinde ola ki “annem/hanım benim formayı yıkamamış yaa” bahanesi ile karşılaşılması durumunda her takımın lig yönetimine vereceği ve maksimum kötü koşullarda saklanarak küflenme noktasına gelmiş +1 forma “mağdur” arkadaşımıza giydirilerek takımın mağduriyeti giderilebilir. Ha “bizim formamız yok” derseniz de formasız gelen oyuncu sayısı kadar maça skor olarak o kadar geride başlamayı zaten kabul etmişsiniz demektir.


Kaptan;


     Kaptan sadece saha içerisinde kaptan değildir. Yeri geldiğinde muavin gibi maç paralarını toplayıp yetkililere ileten (maçtan önce toplanması tercih sebebidir), yeri geldiğinde dümene geçip takımı adeta bir maestro gibi yöneten, yeri geldiğinde olası tartışma ortamını yatıştıran, dışarıdan bakıldığında “sen yetkili bi abiye benziyosun” denilen kişidir kaptan. Organizasyonla ilgili haberleri takımına ileten, iletmediği anlaşıldığında kulağına fiske atılan, uzlaşmacı, çözüm odaklı, en az 2 yıl tecrübeli, prezantabl, … yok olmadı böyle. İşin özü takımın sahadaki ve perde arkasındaki eli, kolu, ayağı, kulağıdır kaptan. Ayrıca kaptanlar kendileri veya görevlendirdikleri arkadaşları vasıtası ile takımının oynadığı maçtaki gol & asist bilgilerini en geç ertesi günün sabahında lig yönetimine ulaştırmakla yükümlüdür.


Transfer;


      Takımlar lig yönetiminin belirlediği tarihler arasında sezon öncesi ve ara transfer dönemi olmak kaydı ile 2 dönemde kadrolarında oyuncu değişiklikleri yapabilecektir. Bu oyuncu değişiklikleri transfer edilen oyuncunun numarası, forması, şortu, çorabı, atleti vs. temin edildikten sonra önce KAP’a sonra Efendi Lig yönetimine kaptan tarafından bildirilir. Devre arasında takımlar kadrolarına yine azami kadro sınırını aşmamak ve 25 yaşının altında oyuncu almamak (konsept dışı takımlar hariç) kaydıyla en fazla 3 oyuncu dahil edebilir.


KURALLAR


 • Ligimizin statüsü gereği maçlarda orta hakem olarak “HALİL İBRAHİM DİNÇDAĞ” görev yapacaktır. Öte yandan oganizasyon komitesinin belirleyeceği iki kişi maç sırasında “GÖZLEMCi” olarak saha kenarında bulunacaktır.
 • Takımlar sahaya 10 oyuncu ve 1 kaleci ile toplam 11 kişi ile sahaya çıkar. Oyuncu değişikliği sınırlaması yoktur ancak oyuncu değişikliği oyunun durduğu anlarda ve/veya rakip takımın ve orta hakemin dikkati çekilerek yapılmalıdır. Öte yandan ekiplerden maça 10 kişiden eksik gelen olduğu takdirde sayı en az 10 olana kadar maç başlama saatinden sonra en fazla 10 dakika beklenecek, eksiklik giderilmediği takdirde eksik olan takım sahadan (3-0) hükmen mağlup ayrılacaktır. Ha bu hükmen mağlubiyetin ardından öyle evlere dağılacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bir şekilde 2 takımın kadrosu 11’e tamamlanıp baklavasına, maçtan sonra dürüm ısmarlamasına, çayına veya öylesine dostluk maçı yaparak maç saatini dolu dolu geçirecektir.
 • Lig, çift devreli lig usulüne göre oynanacak; kazanan takım “2” puan, berabere kalan takım “1” puan, kaybeden takım ise “0” puan alacak; Sn. Bülent Özveren uygun görürse komşudan gelecek “12” puan takımların puan cetvelindeki yerini belirleyecektir.
 • Çift devreli lig sonunda oluşacak puan durumuna göre “play-off” başlayacak. Normal sezonu ilk 3 ve son 4 sırada bitiren takımlar 7 takımlı bir grup; arada kalan 6 takım ise diğer grubu oluşturarak tek ayaklı grup maçları sistemine göre mücadele edecek ve bu maçların sonunda gruplarda ilk 4 sırayı alan takımlar çeyrek finale kalacaktır.
 • Play-Off ayağına ligin normal sezonunu en az kart görerek tamamlayan takım +2 puan avantajla, en fazla kart görerek tamamlayan takım da -2 puan dezavantajla başlayacaktır.
 • Çeyrek final ve yarı final maçları çapraz eşleşme usülüne göre çift maçlı eliminasyon sistemine göre oynanacaktır. Bu eliminasyon düzeninde maçlarda alınan skorlar değil sonuçlar bir üst tura atlayacak takımı belirleyecektir. Örneğin ilk maçı 3-0 kazanan takım ikinci maçı 1-0 kaybederse bir üst tura çıkacak takımı penaltı atışları belirleyecektir. 
 • Gruplarında ilk 4'e giremeyip çeyrek finale kalamayan takımlar ise statüsü o zaman belirlenecek Efendi Lig Kupası adı altında maçlara devam edeceklerdir.
 • Final gününde ise 3.’lük 4.’lük maçı, Efendi Lig Kupası finali ve final maçı tek maç usulü ile oynanır ve Efendi Lig’in galibi belirlenir.
 • Maçlarda orta hakemin kararları esastır.
      SARI KART : Oyunun normal gidişatını etkileyecek durumlarda gösterilen karttır. Maç içerisinde bir oyuncunun gördüğü 2. sarı kart kırmızı karta döner.


    KIRMIZI KART : Rakibi sakatlamaya yönelik sertlikte ve/veya kasti yapılan fauller (gole giden topu el ile kesmek, gole giden oyuncuya faul yapmak vb.) hakemin kırmızı kartı ile oyuna müdahale etmesini gerektirecek hareketlerdir. Kırmızı kart gören oyuncu sahadan ayrılır ve takımı mücadeleyi 1 kişi eksik devam ettirmek durumunda kalır. Direkt kırmızı kart gören oyuncu en az 2 maç, ikinci sarı karttan kırmızı kart gören oyuncu da en az 1 maç "itiraz edilemez ceza" statüsünde değerlendirilecek; ekstra ceza almayı gerektirecek oyuncunun akıbeti lig yönetimi tarafından belirlenecektir.


    YEŞİL KART : Bu uygulama ise “mızmız” olarak adlandırabileceğimiz oyunun akışını gerek fiziken gerek zihnen engelleyen kişilere uygulanır. Yeşil kart gören oyuncu maça bir daha girmemek üzere oyundan çıkar ancak takımın sahadaki oyuncu sayısında herhangi bir eksilme olmaz. İtiraz edilemez ceza statüsünde en az 1 maç ceza alacak olan yeşil kart gören oyuncunun ekstra ceza alması gereken durumlar lig yönetimi tarafından değerlendirilip takım kaptanına iletilecektir.​ 
    ​​
      2 puanlı sistemde oynanacak ligde zannetmeyin ki 2’li averaj, atılan gol, yenilen gol önemli! Puan eşitliği halinde tarafların önce “kırmızı kart”, “yeşil kart” ve "sarı kart" sayıları göz önüne alınacak, eğer kartlarda eşitlik varsa önce aralarındaki maçlara sonra da averaja bakılacaktır.
 
    Lig yönetimi hava koşullarına göre maçları erteleme ve iptal etme haklarını saklı tutar. Havanın karlı, tipili, sağanak yağışlı, biber gazlı olması fark etmez gözünüz kulağınız telefonunuzda olsun. Sonra vay efendim ben duymadım, ben görmedim demeyiniz.
 
  Umarız başımıza gelmez ama dünya hali diyerekten maç içerisinde bir takımın göstereceği disiplinsiz davranışlar hakem tarafından maçın erken sonlandırması ile sonuçlanabilir. İlgili takımın veya oyuncunun akibetine daha sonrasında lig yönetimi tarafından karar verilir, ayrıca durum daha sonra Vicdan Kurulu ve/veya kaptanlar kurulunca tartışılıp gerekli yaptırıma tabii tutulabilir.
 
    Efendi Lig oyuncu kriterlerine aykırı bir oyuncuyu kadrosuna dahil eden ve/veya kaçak oyuncu oynatan takım hükmen mağlup sayılır. Takımın ve oyuncunun akıbeti ise lig yönetiminin alacağı karar doğrultusunda Vicdan Kurulu ve/veya kaptanlar kurulunda görüşüldükten sonra belirlenir.


ÖDÜLLER


     Play-off’lar sonrası ligin ilk 3 sırasında bulunan takımlar ve lig kupası galibi kupa ve madalya almaya hak kazanırlar. Bizim ligimizde ilk 2’yi Şampiyonlar Ligi’ne gönderemesek de en azından gönüller bir olsun dileklerimizi iletiriz biz de ilaveten.


    Kırmızı, yeşil ve sarı kart sıralamasında en az kart gören takım sezonu “FAIR PLAY ŞAMPİYONU” ödülünü alarak tamamlar.


    Sezon sonunda gol ve asist kralları altın ayakkabı ile olmasa da hak ettikleri ödüller ile taçlandırılacaktır.


    Gözlemci ve kaptanlardan gelen önerilerle altın 11 ve her mevkinin sürpriz performanslı oyuncusu ödüllendirilecektir. Şaka yapmıyoruz!


    Sezonun bireysel olarak en centilmen oyuncusu da “Rahmetli Başkan Özhan Canaydın Feerpıley Ödülü” ile ödüllendirilecektir.

   
   Şimdi herkesin aklında kalan soru: 1) Gözlemci nedir? 2) Ne işe yarar?


GÖZLEMCİ


     Gözlemci itiraz mercii değildir. Gözlemci hakem hiç değildir. Gözlemci her şey güllük gülistanlıkken gelir maçınızı izler, maç paralarını toplar, kösele ayakkabı ile sahaya girip topa vurmaz, etliye sütlüye karışmaz.

     Ama yeri gelir;
Gözlemci > Masa Hakemi > Minder Amiri > Saha Komiseri    olur.
 
   Lig yönetimi tarafından belirlenen gözlemciler maçları izlemek, gözlemlerini maç raporları vasıtası ile lig yönetimine bildirmekle yükümlüdür. Oyunun akışına karışmaz. Oluşacak ufak tefek tatsızlıkların önce hakem, sonra oyuncuların aralarında sonra kaptanların müdahalesi ile kapanmasını bekler. Aksi takdirde maç içerisinde ve dışarısında gözlemlediği olayları lig yönetimine sunar.


VİCDAN KURULU


    Vicdan kurulu lig yönetiminden bağımsız ihtiyar heyeti misali 5 üyeden oluşur. Bu üyeler sezon başı kaptanlar toplantısında önerilerle birlikte belirlenir. Vicdan kurulunun görevi lig yönetiminin oyuncular ve takımlarla ilgili verdiği cezalara yapılacak itirazları inceleme noktasında başlar. Bir nevi tahkim kurulu olarak adlandırılabilecek vicdan kuruluna gelen itirazlar üyeler tarafından hakem ve gözlemci raporlarıyla birlikte gelecek savunmayla birlikte değerlendirilir. Vicdan kuruluna gelen cezalar ya aynı şekilde onanır ya da cezada indirime gidilir. Vicdan kuruluna gelen hiç bir cezaya ekleme yapılmaz. Ayrıca ligden ihraç, belgede usulsüzlük gibi durumlarda vicdan kurulu kaptanlar grubundan çıkan kararı değerlendirip onaylama yetkisine sahiptir. 

     
   Temennimiz Halil İbrahim Dinçdağ’a ve gözlemcilerimize en az iş düşmesini sağlayarak sevgi ve saygı sınırları çerçevesinde adımıza yakışır bir şekilde organizasyonumuzun başarı ile devam ettirmektir. Kurallar kitabının son cümlelerine gelirken bir İtalyan atasözüne yer vermezsek ayıp olur. “il lupo perde il pelo ma non il vizio” yani “Amacımız ve dileğimiz bildiğimiz futbol kurallarına göre top oynayıp bir ihtimal keyif almak değil; Efendi Lig kriterlerine göre efendilik ve keyifle futbol oynamaktır.”
   
    Tüm katılımcı takımlara şimdiden sakatlıksız, kazasız, belasız, başarılı bir sezon geçirmelerini dileriz.
 
Sürç-i lisan ettiysek affola…
 
Sevgi ve saygılarımızla,

 

EFENDİ LİG YÖNETİMİ